Jak vybrat sekačku na trávu?

Sekačky na trávu patří mezi praktické zahradní vybavení. S jejich pomocí totiž snadno posekáte trávník, který bude vypadat skvěle. Otázkou ovšem zůstává, jak vybrat sekačku na trávu. 

Sekačky na trávu v širokém sortimentu produktů

Pokud chcete, aby vaše zahrada vypadala skvěle, pomoci vám mohou křovinořezy nebo sekačky na trávu. Ve druhém případě přitom máte aktuálně k dispozici velké množství produktů, z nichž některé se hodí na větší plochy, další do členitějšího terénu apod. Při výběru může hrát roli i druh trávníku, hlučnost stroje, pořizovací cena apod. V našem článku se zaměříme na jednotlivé typy sekaček, kterých existuje hned několik. Už z toho může být patrné, jaké zařízení pro vás bude tím nejlepším.

Mechanické vřetenové sekačky 

Vřetenové sekáčky obvykle disponují mechanickým pohonem, takže nejsou závislé na přívodu energie nebo paliva. Díky tomu mají nulové náklady na provoz. Tato zařízení navíc nejsou hlučná ani těžká, takže se s nimi snadno manipuluje, a navíc zajišťují kvalitní čistý střih. Zároveň zaručují šetrný způsob sečení trávníku. Na druhou stranu je práce s nimi fyzicky namáhavější a vhodné jsou pouze pro nižší trávu. Hodí se tedy např. na menší anglické trávníky, přičemž zmínit musíme i absenci sběrného koše.

Benzínové rotační sekačky

Benzínové sekačky zaujmou vysokým výkonem, díky čemuž jsou vhodné i na větší a nerovné plochy, stejně jako na hustou a vysokou trávu. Samozřejmě potěší i nezávislost na přívodu elektřiny. I tento druh sekaček na trávu je ovšem spojen s některými negativy. Tak například mají vyšší hmotnost (na druhou stranu mnoho modelů disponuje pojezdem, o němž se ještě zmíníme níže). Navíc budete muset stále doplňovat palivo a zvyknout si i na větší hlučnost, stejně jako na produkci emisí.

Elektrické rotační sekačky

Elektrické sekačky jsou levnější než benzínové a navíc mají i nízké náklady na provoz. Potěší rovněž minimálními požadavky na údržbu, ale také nízká hmotnost, díky čemuž se hodí k sečení svažitějších ploch. Pozitivní vlastností je i minimální hluk, což oceníte především při delším sečení. Elektrické sekačky nicméně nejsou vhodné pro příliš vysokou trávu a členitější plochy, a to díky nižšímu výkonu. Navíc jsou závislé na zdroji energie a limitovány přívodním kabelem, který lze navíc nechtěně přeseknout.

Akumulátorové rotační sekačky

Akumulátorové sekačky jsou podobné sekačkám elektrickým. Jejich výhodou ovšem je, že nepotřebují neustálý přísun energie ze sítě, ale napájí je vestavná baterie, kterou ovšem musíte pravidelně dobíjet. Navíc jsou levné a lehké, tudíž se s nimi snadno manipuluje. Nevýhodou jistě není ani minimální hluk, což vynikne především při srovnání s benzínovými sekačkami. Na druhou stranu jsou omezeny nižším výkonem a výdrží akumulátoru, takže jsou vhodné pro údržbu spíše menších travnatých ploch.

Manuální strunové sekačky

Strunové sekačky jsou specifickým typem zahradnického zařízení, a to už tím, že nemají kolečka, takže je musíte nosit. Jednoduše se ovšem ovládají, přičemž se jedná o optimální řešení pro sekání trávy ve špatně přístupných prostorách, případně pro finální úpravu trávníku. Musíte ovšem počítat s vysokou hlučností, stejně jako s nutností pravidelné výměny strun. Strunové sekačky se nehodí na větší travnaté plochy, nicméně pro některé práce jsou skutečně nedocenitelnými pomocníky.

Robotické sekačky

Další možnost představují tzv. robotické sekačky, které, jak už sám název napovídá, pracují úplně samy. Jedná se tedy o podobné zařízení jako robotické vysavače. Tyto sekačky je sice třeba dobíjet, nicméně pokud budou mít k dispozici dobíjecí stanici, zvládnou to rovněž samy. Hodí se přitom spíše pro menší a rovné travnaté plochy, na kterých navíc není mnoho fyzických překážek, jež jim dělají potíže. Mezi nevýhody robotických sekaček patří především nižší výkon, stejně jako delší doba sečení trávníku.

Sekačky s pojezdem

Výše jsme se zmínili o sekačkách s pojezdem, kterým disponují především benzínové sekačky, ale není to pravidlo. Pojezd je vlastní pohon koleček, takže dané zařízení není nutné tlačit, protože jede bez vaší pomoci. To je praktické právě v případě benzínových sekaček, které bývají obecně nejtěžší na trhu. I s nimi lze ovšem sekat s minimem námahy. Na druhou stranu se musíte připravit na vyšší pořizovací cenu, což je právě u těchto sekaček typické. Záleží tedy pouze na vás, kolik peněz chcete investovat.  

Jak vybrat sekačku na trávu? 

Z výše uvedeného je patrné, že faktorů, na které se můžete při výběru sekačky na trávu zaměřit, existuje hned několik. V současné době navíc máte širokou možnost výběru, což vám sice dává větší možnosti, na druhou stranu můžete být poněkud ztraceni. Naštěstí však existují různé testy sekaček, s jejichž pomocí lze nakonec zvolit přesně takové zařízení, které vám bude dokonale vyhovovat. Na tomto místě si navíc ještě ve zkratce shrňme, na jaké faktory se při nákupu nové sekačky zaměřit.

Velikost trávníku. Jeden ze základních faktorů. Na větší plochy je přitom vhodné zvolit benzínovou sekačku (ideálně s pojezdem a větším objemem sběrného koše). Na opravdu velké trávníky už ovšem doporučujeme spíše vsadit na zahradní traktor.

Členitost plochy. Pokud budete často stříhat trávník, který roste na členitém terénu, určitě to zohledněte při výběru sekačky. Pravděpodobně totiž nebude vhodné zvolit elektrickou sekačku, a to vzhledem k přítomnosti napájecího kabelu. 

Svažitost terénu. Pro pozemky s větším sklonem se určitě bude hodit sekačka s pojezdem. Pro více svažité terény jsou vhodné elektrické či akumulátorové sekačky. Pokud ale bude sklon opravdu velký (nad 35°), doporučujeme ruční strunovou sekačku.

Typ trávníku. Pro reprezentativní trávníky se velmi hodí vřetenová sekačka. Na velmi hustou a vysokou trávu, která se vyskytuje např. na trávníku lučního typu, jsou naopak optimálním řešením benzinové sekačky, a to opět ideálně s pojezdem.

Další faktory. Při výběru nové sekačky na trávu mohou hrát roli i další faktory, které už ovšem nesouvisí se samotným trávníkem. Zaměřit se můžete na hlučnost, šetrnost k životnímu prostředí, stejně jako na výši pořizovací ceny. 

Jak často a správně sekat trávu?

Četnost sečení závisí na ročním období. Na jaře roste tráva rychleji, proto byste ji měli sekat častěji, a to alespoň jednou týdně. V průběhu horkých letních měsíců se růst trávy zpomalí, přesto byste měli sekačku použít minimálně jednou za 14 dní. Trávu je přitom vhodné zkracovat ne více než o třetinu a rozhodně ji nesekejte úplně nakrátko. Stébla by měla vždy mít alespoň 3 cm. Pak totiž bude moci probíhat fotosyntéza a tráva bude i více chráněná před sluncem, takže bude mít jasně zelenou barvu.

Sekačka na trávu potřebuje pravidelnou péči

Pokud chcete, aby vám vybraná sekačka na trávu vydržela co nejdéle, měli byste ji po každém sekání důkladně vyčistit, a to ideálně mechanicky, protože obvykle nebývá doporučováno používat hadici nebo myčku. Pokud tedy chcete odstranit nečistoty, použít můžete např. špachtli. Pokud se nakonec rozhodnete pro benzínovou sekačku, péče by měla zahrnovat i kontrolu hladiny oleje, který v případě potřeby dolijte. Pokud se budete o sekačku starat dobře, bude dlouhou pracovat jako nová.