Jak vybrat keto dietu?

V současné době se můžete zaměřit na různé keto diety, jejichž výrobci pochopitelně inzerují, že právě ta jejich je nejlepší na světě. Jenže jak vybrat skutečně kvalitní produkty? 

Co je keto dieta?

Keto dieta (správně spíše ketogenní dieta) je druh diety, kterých dnes existuje obrovské množství variant. Konkrétně v této organismus přijímá velmi málo sacharidů, jež se nahrazují jinými látkami. Cílem takového stravování je tzv. ketóza, což je přirozený stav organismu, při kterém je pro tělo podstatným zdrojem energie tuk. Ke spalování tuků dochází i při delší fyzické aktivitě. Možná vás překvapí, že na to, jaké zdroje energie organismus používá, má významný vliv stres. Zatímco tělo stresovaného člověka spaluje sacharidy ve formě cukrů a ukládá tělesný tuk, nestresovaní lidé jsou stroje na pálení tuků. Na následujících řádcích se nicméně zaměříme právě na keto dietu.

Jak vybrat keto dietu? 

Už ze samotné této otázky vyplývá, že je možné vyzkoušet různé ketodiety. Pustit se do toho pochopitelně můžete i sami. Ze svého jídelníčku prostě co nejvíce vypustíte potraviny, které obsahují sacharidy. Konkrétní produkty ovšem mohou být praktičtější, protože nebudete muset řešit, co vlastně konzumujete. Aktuálně si v každém případě můžete přečíst různá srovnání keto diet, nicméně byste měli sami vědět, jak vybrat tu nejlepší, resp. na co se u jednotlivých diet zaměřit. 

Keto dieta by neměla obsah nekvalitní suroviny

Jednotlivé keto diety jsou složeny z různých produktů. Stejně jako u dalších potravin byste se přitom měli zaměřit na složení, které se může dosti výrazně lišit. Mezi horší suroviny může patřit sójová mouka, rýžové vločky, sušené mléko, palmový tuk nebo maltodextriny, což nejenže jsou sacharidy, ale jejich zvýšená konzumace přináší různá rizika (např. prudké navýšení hladiny krevního cukru, tedy efekt, který byste zřejmě u složky keto diety, která je založena na příjmu minima sacharidů, zřejmě nečekali). Platí přitom, že by keto dieta neměla přesahovat 6 g sacharidů v jedné porci. 

Jaké složky jsou naopak důležité? 

Vzhledem k tomu, že jsou keto produkty často inzerovány jako plnohodnotná náhrada jídel, měly by obsahovat více druhů proteinů a vlákniny, jež podporuje střevní mikroflóru, stejně jako esenciální aminokyseliny a esenciální matné kyseliny, ale samozřejmě také vitamíny a minerály, které jsou podstatnou součástí nutriční (ne kalorické) hodnoty jednotlivých pokrmů. I tyto tzv. mikronutrienty by měly být zastoupeny v co nejširším množství, protože mají v těle různé funkce.

Roli může hrát i cena

Výrobci, kteří používají méně kvalitní, tudíž velmi levné suroviny, si mohou dovolit nasadit nízké ceny. Finanční úspora je přitom pro mnoho lidí při nákupu tím nejdůležitějším faktorem. Ne vždy je to však rozumné. Příliš levné produkty mohou být podezřelé. Na druhou stranu ani dražší výrobky nemusí být zákonitě vysoce kvalitní. Doplňme, že při nákupu je možné využít slevové kupóny na Ketodiet.cz, případně slevové akce dalších výrobců, takže cena může být příznivější i u kvalitnějších produktů.

Dbejte na subjektivní pocity 

Kvalitní produkty poznáte i podle toho, jak moc vás zasytí. Po jejich konzumaci byste tedy neměli mít během chvíle opět pocit hladu, protože se jedná o důkaz, že organismus nedostává všechny potřebné živiny a tímto způsobem signalizuje, že si je žádá. Daná keto dieta by vám navíc měla vyhovovat i chuťově.  Důležité je se cítit celkově dobře, takže ačkoli chuť nemá vliv na účinnost jednotlivých produktů, rozhodně hraje důležitou roli. 

Zaměřte se na zkušenosti lidí

V současné době máme díky internetu přístup k mnoha informacím. Pokud tedy chcete vědět, jak vybrat keto dietu, můžete se zaměřit i na zkušenosti lidí, kteří dané produkty vyzkoušeli před vámi. K tomuto účelu samozřejmě můžete využít různé sociální sítě. Narazíte-li u některých produktů na příliš negativních hodnocení, je třeba se zamyslet, zda vyzkoušet hubnutí právě s jejich pomocí.

Keto dieta nedokáže zázraky

Keto dieta může být vhodná prakticky pro všechny. Pokud vás tedy trápí přebytečné kilogramy, můžete o ní zauvažovat. I po jejím skončení byste si nicméně měli hlídat to, co jíte, protože v opačném případě může nastat tzv. jojo efekt a shozené kilogramy můžete mít brzy zase zpátky. Proto byste se měli celkově zaměřit na zdravější životní styl. Kromě stravování se je tedy vhodné také pravidelně věnovat fyzickým aktivitám, ale měli byste se třeba také vyhýbat stresu.