Jak ušetřit při vytápění domácnosti?

Pokud se ptáte, jak ušetřit za vytápění domácností, finanční úsporu si lze zajistit mnoha různými způsoby. Ty vám mohou pomoci ušetřit nejen peníze, ale budete šetrnější také k životnímu prostředí.

Šetrnost může přinést značnou finanční úsporu

V současné době můžete doma topit nejrůznějšími způsoby. K dispozici máte různé kotle, využívána jsou navíc ale i tepelná čerpadla, krby nebo radiátory. Pořídit si přitom lze také různé pomocníky, jako jsou např. štípače dřeva. Ať už ovšem v domácnosti topíte jakýmkoli způsobem, máte hned několik možností, jak dosáhnout finanční úspory, což je velmi důležité. V České republice totiž připadá na vytápění dvě třetiny spotřebované energie domácnostmi. Pokud tedy snížíte náklady na topení, můžete nakonec ušetřit spoustu peněz. 

Uvažujte o zateplení budovy

Zateplení budovy je sice náročným krokem k tomu, jak ušetřit při vytápění domácnosti, na druhou stranu se jedná o způsob, jak snížit náklady opravdu výrazně. Jde o obložení fasády domu kvalitním izolantem, kterým může být skelná vata, pěnový polystyren nebo minerální vlna. Ačkoli vás zateplení budovy bude stát peníze, tento krok se vám v konečném důsledku nepochybně vyplatí. Díky němu totiž můžete uspořit 30 až 60 % nákladů na vytápění. Navíc se sníží provozní výkon tepelné soustavy, takže ta déle vydrží a zvýší se její životnost. 

Odvzdušněte radiátory

Jednou z potíží při topení může být zavzdušnění radiátorů, což je označení pro vzduchové bubliny, které se v tomto zařízení mohou tvořit. To se projevuje tím, že radiátor netopí dobře. Poznáte to tak, že ho máte puštěný naplno, a přesto je vlažný, případně jsou teplé jen některé jeho části. Dobrým indikátorem mohou být rovněž šplouchavé zvuky. Pokud se chcete tohoto problému zbavit, stačí, když si pořídíte odvzdušňovací klíč. Ten vám může nejen pomoci ušetřit finance za topení, ale také zamezí rozstřiku vody a zamokření okolních zdí.

Pečujte o zdroje tepla

Nejen odvzdušněním radiátoru lze dosáhnout finanční úspory při vytápění. Zároveň byste totiž měli zkontrolovat funkčnost filtrů, pojistných ventilů, oběhových čerpadel a dalších armatur. Zdroje tepla by navíc neměly být ničím zakryty, tedy např. oblečením, dlouhými záclonami, nábytkem, ale také prachem. Za radiátor lze navíc umísit odraznou (hliníkovou) fólii, jež odráží teplo do místnosti, takže nebude unikat do zdi. Měli byste také pečovat o termoregulační ventily či kohouty na topných tělesech. Pozornost je navíc nutné věnovat kontrole kotle.

Vsaďte na inteligentní vytápění

V současné době se začíná stále více prosazovat koncept chytré domácnosti, jehož součástí může být i inteligentní systém vytápění. Ten udržuje přesně takovou teplotu, jakou si v každé místnosti nastavíte a vytápění zapíná až před vaším návratem domů. Nebude se tak zbytečně topit, když tam nikdo není. Důsledkem toho je skutečně hospodárný provoz, který bude šetřit vaše finance i životní prostředí. Inteligentní systémy vytápění navíc umožňují individuální nastavení každé místnosti, různé režimy, časové plány na denní / měsíční bázi a navíc umí spolupracovat s ostatními technologiemi.

Netopte tolik

V každé domácnosti je zvykem mít nastavený termostat na určitou teplotu. Často přitom dochází k přetápění, což je poměrně specifické právě pro Čechy. Mnoho lidí doma udržuje teplotu okolo 24 °C. Říká se ovšem, že optimální teplota v obývacím pokoji by měla činit zhruba 20 až 22 °C a v ložnici dokonce pouze 16 až 20 °C. Nejedná se však o nic, co je nutné „nábožně“ dodržovat. Zpočátku úplně postačí, pokud snížíte nastavenou teplotu o 1 °C. Rozdíl přitom s největší pravděpodobností ani nepocítíte, za to spotřeba energie může klesnout až o 6 %. 

Lépe se oblečte

Pokud se vám nechce utrácet tolik peněz za topení, lépe se oblečte. Ačkoli se to zdá jako zbytečná rada, opak je pravdou. Mnoho lidí doma totiž i v průběhu zimních měsíců nosí tričko a kraťasy, takže není divu, že musí více topit. Řešením tedy může být teplé flanelové nebo vlněné oblečení. Pocit tepla jde navíc od noh, takže byste doma měla mít i bačkory a teplé ponožky. V noci navíc můžete využít pyžamo a teplé povlečení, přičemž ve všech těchto případech se jedná o jednorázové investice, díky nimž ovšem budete moci topit trvale méně.

Větrejte efektivně

Správně větrání je téma samo o sobě, o němž by šlo napsat samostatný článek. Pokud jste totiž zvyklí mít celý den otevřenou ventilačku, nevětráte správně. Tímto způsobem se totiž do interiéru dostává v průběhu letních měsíců vedro a během chladných měsíců zase zima. Větrání je ovšem i vzhledem ke zdraví důležité. Jak tedy postupovat správně? Měli byste vždy otevřít okna dokořán, a to jen třikrát denně na cca 10 až 15 minut. Vzduch v jednotlivých místnostech se totiž takto vymění, ale nedojde k výrazným tepelným ztrátám, takže nebudete muset tolik topit.

Zaměřte se na dveře a okna

Další rada, která může znít podivně. Opět se ovšem jedná o jednoduchý prostředek, jak ušetřit při vytápění domácnosti. Dveře a okna totiž mohou způsobovat únik tepla, takže byste se měli zaměřit na průvan. Postačí přitom se svíčkou obejít všechna okna a dveře v domácnosti a zjistit, kde se plamen vychyluje. Na těchto místech vyměňte těsnění. Navíc je hodné zavírat dveře. Obvykle totiž trávíme nejvíce času v určité místnosti, takže není nutné vytápět celý byt. V místnostech, které používáte málo, lze stáhnout topení na minimum. Navíc můžete zaizolovat okna, a to kvalitním těsněním.

Zkuste najít levnějšího dodavatele energie

Ano, i toto je účinná cesta, jak ušetřit při vytápění domácnosti. Pokud přejdete k levnějšímu dodavateli plynu nebo elektřiny, může to opět znamenat značnou finanční úsporu. Navíc se netýká pouze topení, ale také vaření nebo ohřevu vody. Za rok u levnějšího dodavatele je možné zaplatit o několik tisíc méně, takže za ušetřené peníze můžete odjet na menší rodinnou dovolenou, anebo si doma udělat bohatého Ježíška. Na internetu přitom existují různé online kalkulačky, které vám umožní snadno a rychle spočítat cenu energií u různých dodavatelů. 

Nepodceňujte vlhkost v interiéru

Možná vás překvapí skutečnost, že souvislost s pocitem tepla má i vlhkost v domácnosti, tedy minimálně psychologicky. To, zda pociťujeme teplo nebo chlad, souvisí i s mírou vlhkosti. Doporučováno přitom bývá, aby se v interiéru pohybovala mezi 40 a 50 %. Pak totiž budete mít stejný pocit, jako by teplota v dané místnosti stoupla o 2 až 3 °C. Jak ale vlhkost v domácnosti vlastně zvýšit? Není to složité. Stačí si pořídit více pokojových rostlin, případně máte k dispozici zvlhčovače vzduchu, tedy zařízení, jež se podílejí i na kvalitě dýchaného vzduchu. 

Další možnosti, jak ušetřit při vytápění domácnosti

Existuje i řada dalších kroků, které vám mohou pomoci ušetřit za vytápění. Tak například byste měli v průběhu chladných měsíců vytáhnout žaluzie, pokud venku svítí slunce. Navíc nic nezkazíte, pokud si do obývacího pokoje a ložnice pořídíte chlupatý koberec, jenž se vyznačuje vysokou hustotou a délkou vlasu a rozhodně bude působit lépe než holé podlahy (zřejmě i vizuálně). V neposlední řadě můžete využít i psychologii barev, neboť teplé barvy (žlutá, oranžová či červená) na vás budou působit lépe, což ostatně platí i pro interiérové osvětlení.