Jak si zařídit kuchyň s omezeným rozpočtem?

Ceny nových bytů i domů každoročně neúprosně stoupají a v posledních letech toto tempo ještě zrychlilo. Je tak více než pochopitelné, že po nákladném nákupu nemovistosti již nezbyde tak velký rozpočet na samotné vybavení domu či bytu. Máme pro vás několik tipů, jak si můžete i s omezeným rozpočtem zařídit skvělou kuchyň.

Cena nové kuchyně

Obecně lze říci, že při zařizování kuchyně je to jediné co vás brzdí rozpočet, vždy tedy záleží jen na tom, kolik chcete za svoji kuchyň utratit. Je pochopitelné, že budete chtít ušetřit, ale na druhou stranu je třeba mít reálná očekávání a uvědomit si, že čím nižší rozpočet, tím se snižuje i potenciální kvalita kuchyně, kterou si budete moci zakoupit. Jak si tedy stanovit rozpočet na novou kuchyň? Je třeba si zodpovědět následující otázky:

 • Chcete pouze novo kuchyň nebo potřebujete i spotřebiče?

 • Pokud potřebujete i nové spotřebiče, jaká od nich máte očekávání?

 • Jak velká má být vaše kuchyň?

 • Chcete ušetřit i na úkor kvality použitého materiálu?

 • Jak moc na kuchyň spěcháte?

 • Je prostor, kde bude kuchyně umístěna atypický (šikmé stěny, podkroví, atd…) ?

Pokud chcete nějakou středně velkou kuchyni se všemi spotřebiči a s přibližně dvěmi metry pracovní plochy, je dobré si vyhradit minimálně 100 000 Kč, je nepravděpodobné, že byste se dostali pod tuto cenu. Čím více úprav na míru bude potřeba, nebo čím větší kuchyni budete chtít, tím se bude rovněž zvyšovat celková cena, avšak neměla bý růst již nějak extrémně výrazně. Situaci může ještě komplikovat atypický prostor, kde lze umístit pouze na míru upravené kuchyně, které jsou pochopitelně dražší.

Celková cena lze výrazněji snížit, pokud hledáte pouze novou kuchyni a spotřebiče si chcete ponechat stejné. V případě naší modelové kuchyně se dvěmi metry pracovní plochy se v případě nákupu bez spotřebičů můžete dostat na cenu okolo 50 000 Kč.

Poslední otázkou pak je to, jak výkonné spotřebiče si chcete zakoupit, jaký materiál hodláty v kuchyni využít a jak moc na dodání kuchyně spěcháte. Cenové rozpětí, které popisujeme výše je opravdu minimální a je třeba počítat s tím, že celková cena za kuchyni včetně montáže se vyšplhá ještě o něco výš. Pokud budete chtít kvalitnější troubu, výkonější digestoř nebo větší lednici, je třeba počítat i s vyšší cenou.

Sériově vyráběná kuchyň

Sáhnete-li po sériově vyráběné kuchyni, kterou můžete najít třeba v obchodch, jako je Ikea, Moebelix, Sconto a další, budete pravděpodobně platit méně a zároveň se dočkáte i rychlejšího dodání. Na druhou stranu je třeba předem počítat s možnými problémy spojenými s nižší kvalitou využitého materiálu a méně “robustním” řešení kuchyně. Pokud se budeme držet u sériově vyráběných kuchyní, je možné se v některých případech domluvit i na úpravách na míru. Tyto služby lze využít třeba na kamenných pobočkách obchodních domů, jako je Ikea nebo XXXlutz. Cena za takto řešenou kuchyni je obvykle přívětivá a navíc můžete získat i dodatečnou slevu třeba pokud využijete cashback.

Samotná montáž kuchyně je standardně nabízena přímo prodejcem, můžete se však rozhodnout nainstalovat si kuchyni svépomoci. My však doporučujeme si za instalaci zaplatit, obvykle se vám tato drobná investice navíc vyplatí. V případě sériově vyráběných kuchyní se může sem tam stát, že některé komponenty zkrátka v dodávce chybí a v případě, že byste si kuchy’n instalovali sami, je nutné poté podstupovat zdlouhavé reklamace a vše se tak může výrazně prodloužit.

Spotřebiče

Spotřebiče tvoří přibližně polovinu nákladů (záleží vždy na konkrétní situaci) na nákup kuchyně a jde tak o významno položku na které můžete ušetřit. Ideuální řešení je, pokud již máte spotřebiče z dřívějška, které můžete v nové kuchyni využít (tedy zabudované spotřebiče). V opačném případě je nutné se poohlédnout po nových spotřebičích. Nové spotřebiče pro vás může vybrat a za mírně výhodnější cenu pořídit rovnou zhotovitel kuchyně nebo si lze elektroniku vybrat vlastní a nechat si ji pouze nainstalovat. Asi není možné říci, která možnost je lepší, vždy záleží na konkrétní situaci a zakázce.

Máte-li však výběr spotřebičů ve vlastní režii, můžete se zaměřit na to, abyste za svoje peníze získali co nejvyšší hodnotu. V takovém případě doporučujeme si přečíst různé užiavtelské recenze, odborné recenze nebo srovnávací recenze.

Existují určité spotřebiče, které jsou považované za standard, avšak ne vždy je třeba kupovat vše. Doporučujeme si tedy dopředu pořádně promyslet co vše budete opravdu využívat a bez čeho se případně obejdete. Spousta lidí například nepotřebuje vůbec mikrovlnou troubu a vystačí si pouze s obyčejnou troubou.

Použité materiály

Jak již bylo nastíněno výše, v případě nákupu kuchyně ze sériové výroby je obvykle nutné počítat s horší kvalitou využitých materiálů, není to však rozhodně vždy nutné! Existují i dražší kuchyně ze sériové výroby, jejichž cena je oproti základním modelům zpravidla výrazně vyšší. Tyto kuchyně mohou využívat kvalitní a dražší materiály, za nás však je již výhodnější v takovýchto případech sáhnout raději po kuchyni na míru, kde získáte ještě o něco lepší kvalitu a větší možností výběru a úprav dle vašich požadavků.

Pokud však zůstaneme u běžnějších nízkorozpočtových kuchyní ze sériové výroby, můžeme se často setkat s následujícími materiály:

 • Dřevotříska (nejlevnější řešení)

 • Dřevovlákno

 • Přírodní dýha

Kuchyně na míru

Kuchyně na míru je již nákladnější řešení, avšak v některých případech může vyjít stále výhodněji než kuchyně ze sériové výroby. Jako vždy, záleží hlavně na vaší konkrétní situaci, ale můžeme-li trochu zobecnit, tak jde o tyto případy:

 • Chcete kompromis mezi nízkou cenou a vyšší kvalitou

 • Je třeba mnoho speciálních úprv

 • Máte atypické prostory pro umístění kuchyně

V případě kuchyně na míru je klíčové vybrat si správně dodavatele, obvykle dobře funguje doporučení od někoho známého, kdo má nějaké pozitivní zkušenosti s nějakým dodavatelem kuchyně. Následně se pak již můžete individuálně domluvit na vašich možnostech a na tom co bude reálné z vašeho rozpočtu vytvořit. Doporučujeme nechat si zpracovat alespoň dvě nabídky (ideálně více), ze kterých pak budete moci vybírat. A pamatujte, nejlevnjší neznamená vždy nejlepší.

Renovace staré kuchyně

Pokud máte starou kuchyni, která je hezky zachovalá a samotnému materálu zub času příliš neublížil, můžete se rozhodnout pro její renovaci. Má to několik výhod a řadu nevýhod. jestliže se vám však renovace vydaří, získáte nádhernou kuchini, která vám bude sloužit ještě řadu let. Pokud renovaci sami nezvládnete, je pravděpodobné, že by se Vám svěření tohoto úkolu do rukou profesionála mohlo nehezky prodražit, je tak třeba vždy kalkulovat s potenciálními přínosy i nevýhodami.