Jak renovovat koupelnu i bez větších stavebních zásahů?

Rádi byste renovovali koupelnu, ale bojujete s omezeným rozpočtem? Nebo vám v tom brání nemožnost větších stavebních úprav? Nevadí. Možností, jak mít koupelnu v novém kabátku, naštěstí existuje celá řada.

Jak rekonstruovat koupelnu?

Renovace koupelny patří mezi ty nákladnější zásady – jen si to představte: zděné jádro, nové obklady, nová dlažba, baterie, sanita, doplňky a dekorace, odolný koupelnový nábytek. Takhle se vám rozpočet může velmi brzy našponovat, ani nebudete vědět jak. Pokud ale toužíte po hezké koupelně, a přitom nechcete vyloupit banku, je třeba být o trochu více kreativní. A také se dobře připravit. Tak pojďme na to. 

Plánujte, plánujte, plánujte

Než s jakoukoliv změnou začnete, pořádně si naplánujte, jak celý proces bude probíhat. Už při plánování jednotlivých položek budete mít budget mnohem lépe pod kontrolou. Nestane se tak, že vám nečekané položky udělají čáru přes rozpočet, se kterou nebudete vědět, co si počít. 

Plánování je klíčem k úspěchu každého většího či menšího projektu. Jedním ze základních bodů, jak snížit náklady na rekonstrukci, je neměnit pozice sanitární keramiky. Zatímco výměna základní sanity, jako je toaleta nebo vana, je snadná a poměrně cenově dostupná, změna dispozice se už může pořádně prodražit.

Než se tak pustíte do práce, promyslete, jak chcete, aby koupelna finálně vypadala. Co chcete zachovat, co chcete změnit? V jakém stavu jsou koupelnové skříňky a je třeba je vyměnit, nebo jen natřít a upravit? Na tyhle základní otázky je také třeba najít odpověď.

Tip na renovaci koupelny

Nevyhazujte všechno 

Ačkoliv se to může zdát lákavé – vyhodit všechno a nahradit vybavení novým - dělejte to s rozmyslem. Náklady totiž můžete snížit i tím, že použijete, co máte. Možná tak váš záchod nejlepší časy už zažil, ale skrytá nádržka ještě své využití najde. Nebo máte popraskané a zničené umyvadlo, které nepůjde opravit. Toaletní skříňka pod ním je ale oproti němu v docela dobrém stavu a byla by škoda se jí zbavovat. 

Na obklady vemte barvu 

Velký vliv na vzhled koupelny mají obklady. Jejich cena se může výrazně lišit výrobce od výrobce, ale obecně představují nezanedbatelnou položku v rozpočtu. 

Aby vaše koupelna vypadala o poznání moderněji, a vy přesto ušetřili, existuje jiné řešení. Pokud je nechcete nebo nemůžete vyměnit, přemalujte kachličky speciální barvou na obklady. Barva se nanáší v několika vrstvách, nejdříve se obklady nalakují, poté přichází na řadu základní nátěr. Poté je třeba nechat barvu důkladně zaschnout ideálně 8–12 hodin. 

TIP: Pokud obklady měnit nechcete, ale rádi byste je oživili, obnovte spárovací hmotu a silikonové spáry. Vyškrábejte je pomocí ostrého nože nebo oscilační brusky, poté naneste novou vrstvu spárovací hmoty. Nezapomeňte, že do rohů patří silikon. Další možností jsou voděodolné tapety, které jsou levnější než obklad  a zvládnete je aplikovat i sami.

Renovace koupelny a obklady.

Vyměňte koupelnové vybavení 

Ať už žijete v pronájmu nebo ne, investice do koupelnového nábytku se vyplatí. Můžete si jej totiž v případě potřeby přenést kamkoliv. Zohledněte dispozice koupelny i její rozměry. Podle toho pak vybírejte vhodné kousky. Nezapomeňte, že do koupelny byste měli vybírat speciální koupelnový nábytek, který odolá vlhkému prostředí a bude vyhovovat i z hlediska hygieny. 

Nejčastějšími materiály pro koupelnový nábytek je laminovaná dřevotřísková deska neboli LDT s ochrannou fólií na povrchu, případně MDF. 

Hledáte-li výhodné cenové nabídky, poohlédněte se po koupelnových setech, ve kterých koupíte více kusů nábytku za lepší cenu. Většinou bývají v provedení závěsných skříněk, umyvadlových skříněk a spodních skříněk, které pojmou další vybavení od ručníků, kosmetiky nebo čistících prostředků. 

Kosmetickou výbavu si pak můžete vybrat na nákupním rádci kosmetiky Repekum, který provádí automatizovanou datovou analýzu složení kosmetických produktů.

Renovace koupelny a nové vybavení.

Nová vs. stará sanita

Co se týče sanity, máte několik možností. Odvíjí se od aktuálního stavu vaší koupelny. Pokud máte vany a umyvadla v super stavu, pak vám může stačit jen výměna baterie. Pokud nejsou v dobrém stavu, můžete koupit nové. Anebo najít více low-budget řešení v podobě speciálního nátěru. Nejlépe se opravují vany a umyvadla akrylátová, nejrůznější šrámy a prasklinky ale lze opravit i u starších smaltovaných van. Budete potřebovat brusné papíry a speciální nátěr na vany. Nátěr větší plochy se provádí nejlépe hustým měkkým válečkem. 

Police a poličky nemusíte vrtat

Mezi větší stavební zásahy můžeme jmenovat i vrtání polic a zrcadel. Naštěstí ale můžete nechat vrtačku schovanou. Poslouží vám totiž poličky nebo háčky s přísavkou, které fungují na principu podtlaku a lehce se přichytí na stávající obklady. Nejen, že se nemusíte obávat, že byste někde provrtali elektřinu nebo nedejbože vodu, ale v případě potřeby je také můžete snadno přemístit na jiné místo. 

Vrtat nemusíte ani zrcadla. Stačí je přilepit dlouhotrvajícím lepidlem. V případě potřeby pak zrcadlo stačí nahřát horkým vzduchem a poté odlepit.

Drobnosti, které mají velký efekt 

Na závěr přichází ta oblíbenější část – doplňky a dekorace. Ačkoliv patří mezi nejlevnější položky, celkový dopad na atmosféru koupelny mají obrovský. Díky nim můžete lépe sjednotit styl, v jakém koupelnu chcete mít. A pokud vám stále něco chybí, zvažte do koupelny pořídit třeba:

  • koupelnové podložky a rohožky
  • stylový koupelnový závěs
  • květiny
  • difuzéry
  • dávkovače mýdla a stojany na kartáčky 
  • dózy na vatové tyčinky a odličovací tampony 
  • svíčky 
  • nové ručníky a osušky